KARACHAY-MALKAR SAYFASINA HOŞGELDİNİZ!
 
AVRUPADAN KELGENLE
yazılıkaya Avrupa'dan kelgenleni bir köbü ayrı tüşlele kelirle Anatolia'ga ya da blayda tüş körürge başlarla. Bazıları bu topraklanı har atlamına singen baharat iyinsleni, Asiya'nı bitip tavsulmagan baylıgını tüşünürle, bazıları bir tüş artındadı Schliemann kibik, amma ol tüş, kerti bolup kalır ızları igi tabılsa. Bazıları bir taş cazuvnu artındadı, ozup ketgen zamannı carık eterik. Amma bazılarını mıyısında kesi atalarını izlegen catar, tüzünü aytmasala da. Ol ullu atalarını izlerle, sabiyliklerinden beri tınglaganları comaklanı bolgan cerine barırga küreşirle. Comakladagı bolgan zatlanı artındadıla köp zaman. Comakla da bir tüş tüyül müdü köp cerde adamga?
Anatolia toprakları köp cerde kolu açıktı. Bolgan bilinmegenini tögüpkoyar ortaga, köp cerde de hep közalındadı bir Aspendos, bir Efes kibik. Köp zamanda da köp amma köp kıskançtı, ol sarı issi topraklada, tik tavlanı ortasında, ceşilni min türlüsünü tabılganı ullu tavlarında caşırır caşırıklarını, hemen köz alına cayıp koymaz. Küreşgen, karuv kerekti ol sırnı tabarga. Neni kalayda bolganını cerlisi bilir, elge bek küçtü barılmazlıkga bargan, col coktu ız coktu.
Ol Ana Teyri Kybele'ni süygeni, Phrygialı Attis ya da Orta Küntuvganlı Adonis'ni kış künü öltürgeni tüşünülgen tonguzlanı ızları, en ertteleden künübüzge deri dünyanı en aruv cünlerini bergen eçki sürüvleni ızlarına koşulur.
Phrygia bir tüştü. Phrygia bir sırdı. Bu tüşnü, bu ıznı içine kirgen, alay tınç çıgalmaz. Comakla, anıtla, dinle, teyrile cummağıdı. Amma karışık bir cummak. Aylanganga da, alimge de kıyındı.
---- (Esbank)
Web hosting by Somee.com